główna zawartość
artykuł nr 1

Asystent Rodziny

Asystent Rodziny

Asystent rodziny – to osoba, która zajmuje się aktywnym  wspieraniem rodziny przez pewien czas, aby w przyszłości samodzielnie potrafiła ona pokonywać trudności życiowe, zwłaszcza dotyczące opieki i wychowywania dzieci. Termin ten został wprowadzony od słowa „asysta”, który jest określeniem osoby towarzyszącej komuś, współobecnej, pomagającej, będącej w pogotowiu. Asystent rodziny towarzyszy rodzinom we wprowadzaniu zmian w sposobie myślenia, zachowania oraz otoczeniu, koniecznych do tego, aby środowisko rodzinne sprzyjało bezpieczeństwu i prawidłowemu rozwojowi dziecka.

Asystent pracuje z rodziną w miejscu jej zamieszkania lub innym miejscu uzgodnionym z rodziną (urzędy, organizacje, szkoły, sąd i inne).

Efektem  pracy asystenta rodziny powinno być odzyskanie przez osoby przyjmujące pomoc kontroli nad własnym życiem, które pozwala im być samodzielnym oraz tak wypełniać role rodzica, aby środowisko rodzinne sprzyjało bezpieczeństwu i rozwojowi dzieci.

Do zadań asystenta należy m.in.:

  • pokazywanie, w jaki sposób prawidłowo wychowywać dzieci i opiekować się nimi;
  • doradzanie jak organizować i spędzać wolny czas;
  • udzielanie rodzicom pomocy w rozeznaniu sytuacji szkolnej dziecka, zachęcanie i towarzyszenie rodzicom w czasie wizyt w szkołach, przedszkolach, poradniach i innych instytucjach;
  • uczenie, w jaki sposób członkowie rodziny powinni rozmawiać ze sobą, aby się rozumieć;
  • wspieranie w dbaniu o zdrowie członków rodziny, pomoc w ustalaniu terminów wizyt u lekarzy;
  • motywowanie do udziału w zajęciach grupowych dla rodziców, mających na celu kształtowanie prawidłowych wzorców rodzicielskich i umiejętności psychospołecznych;
  • udzielanie wsparcia dzieciom, w szczególności poprzez udział w zajęciach psychoedukacyjnych;
  • podejmowanie działań interwencyjnych i zaradczych w sytuacji zagrożenia bezpieczeństwa dzieci i rodzin;
  • edukowanie, jak prawidłowo prowadzić gospodarstwo domowe (gotowanie, sprzątanie, zakupy, podział obowiązków domowych);
  • doradzanie, jak planować wydatki;
  • pomoc w załatwianiu spraw urzędowych (towarzyszenie w czasie wizyt w różnych urzędach, organizacjach, instytucjach, nauka pisania pism urzędowych, wypełniania dokumentów);
  • pomaganie osobom szukającym pracy, jak pisać życiorys i list motywacyjny, nauka sposobów skutecznego poszukiwania pracy;
  • pomoc w sytuacjach, które mogą stanowić zagrożenie zdrowia, życia, bezpieczeństwa dzieci i dorosłych członków rodziny;

Ponadto do obowiązków asystenta rodziny należy:

  • prowadzenie dokumentacji dotyczącej pracy z rodziną;
  • dokonywanie okresowej oceny sytuacji rodziny, nie rzadziej niż co pół roku;
  • monitorowanie funkcjonowania rodziny po zakończeniu pracy z rodziną;
  • sporządzanie, na wniosek sądu, opinii o rodzinie i jej członkach;
  • współpraca z jednostkami administracji rządowej i samorządowej, właściwymi organizacjami pozarządowymi oraz innymi podmiotami i osobami specjalizującymi się w działaniach na rzecz dziecka i rodziny;
  • współpraca z zespołem interdyscyplinarnym lub grupą roboczej;
  • koordynowanie wsparcia udzielanego kobietom w ciąży i rodzinom dzieci niepełnosprawnych w ramach ustawy „Za życiem”.

Sposób kierowania asystenta do rodzin określony jest w ustawie o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej (t. j. Dz. U. z 2022r. poz. 447 z późn. zm.)

 

 

Rodziny wspierające

Miejsko-Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Cieszanowie  informuje, że w związku z realizacją ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej z dnia 09 czerwca 2011 r. poszukuje rodzin chętnych do współpracy z rodzinami przeżywającymi trudności w zakresie opieki i wychowywania dzieci. Rodziny te to tzw. rodziny wspierające.

Zadaniem rodziny wspierającej jest ścisła współpraca z asystentem rodziny i pracownikiem socjalnym Miejsko-Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Cieszanowie w przezwyciężaniu problemów w opiece i wychowywaniu dzieci.

Zadaniem rodziny wspierającej nie jest wyręczanie, lecz aktywna pomoc w przezwyciężaniu trudnych sytuacji w rodzinach tego wymagających. Formy pomocy mogą być bardzo różne, uzależnione od potrzeb oraz współpracy między zainteresowanymi, dotyczą w szczególności opieki i wychowania dziecka, prowadzenia gospodarstwa domowego, kształtowania i wypełniania podstawowych ról społecznych. Pomoc rodziny wspierającej może obejmować różne aspekty życia takie jak organizowanie czasu wolnego dzieciom, wypracowanie nawyku wspólnego spędzania czasu przez członków rodziny, pomoc w nauce, wskazówki dotyczące wychowania dzieci ale również takich wydawałoby się oczywistych dla rodzin spraw jak nauka gotowania, sprzątania, utrzymania higieny osobistej czy racjonalnego gospodarowania budżetem domowym.

Rodzinę wspierającą ustanawia Burmistrz Miasta i Gminy Cieszanów  po uzyskaniu pozytywnej opinii Kierownika Miejsko-Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej  na podstawie przeprowadzonego przez pracownika socjalnego wywiadu środowiskowego.

Z rodziną wspierającą podpisywane są umowy, na podstawie których rodziny wspierające uprawnione są do zwrotu kosztów związanych z udzielaniem wsparcia.

Pełnienie funkcji rodziny wspierającej może być powierzone osobom z bezpośredniego otoczenia dziecka (np. sąsiedzi, dziadkowie, krewni, znajomi).

Funkcji Rodziny Wspierającej nie może pełnić rodzina, w której:

- istnieje problem alkoholowy,

- nie ma stałego źródła utrzymania,

- występują problemy wychowawcze z własnymi dziećmi,

- członek rodziny nie wywiązuje się z obowiązku alimentacji,

- skazano członka rodziny prawomocnym wyrokiem za umyślne przestępstwo,

- występują zaburzenia lub choroba psychiczna.

Dodatkowe informacji osoby zainteresowane uzyskują w siedzibie Miejsko-Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Cieszanowie.